fot.: supplementpolice.com/pegan-diet/


Dieta Pegan to niezła ciekawostka i  propozycja żywieniowa dla osób, które hołdują dużym ilościom warzyw w diecie, nie chcą rezygnować ze zbóż, strączków i nie chcą też pozbawiać się białka zwierzęcego ze swojej diety – byleby nie jeść go za dużo. Mamy zatem system, który łączy elementy diety paleo oraz wegańskiej. Jej twórcą jest ekspert żywieniowy, dr Mark Hyman, który sam stosuje Pegan i zalecą ją większości swoich pacjentów, zwraca jednak uwagę na indywidualne podejście w zależności od stanu zdrowia, preferencji i potrzeb zainteresowanego. 






ZASADY:
1. UNIKAJ ŻYWNOŚCI PRZETWORZONEJ, Z NIEPEWNEGO ŹRÓDŁA
Zasada powszechnie znana w każdym rozsądnym systemie żywieniowym. Bezwzględnie należy unikać produktów modyfikowanych, z dodatkiem pestycydów, antybiotyków hormonów, barwników, konserwantów, wzmacniaczy zapachu i smaku, emulgatorów, przeciwutleniaczy. Zasada prosta – im prościej, tym lepiej. Naprawdę!
2. JEDZ ROŚLINY
Warzywa i owoce  są doskonałym źródłem wapnia, błonnika, kwasu foliowego, a także wielu innych ważnych witamin i minerałów. Według założeń diety powinny stanowić 75% pożywienia. Różnorodność bardzo wskazana!
3. JEDZ DOBRE TŁUSZCZE
Wyklucz z diety olej rzepakowy, kukurydziany, słonecznikowy, sojowy, a zastąp kokosem, awokado, orzechami, migdałami, nasionami (nie zapominaj o moczeniu!). Orzechy arachidowe to nie orzechy 🙂
4. NIE PRZESADZAJ Z MIĘSEM I RYBAMI
Według założeń diety mięso powinno stanowić jedynie dodatek, najlepiej do głównego posiłku. Jakie mięso wybierać? Ważna jest jakość, dobre i pewne pochodzenie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na dobrej jakości mięso, lepiej wybieraj chude, a dodawaj do niego dobrej jakości tłuszcze. Co do ryb, należy wybierać te z niską zawartością rtęci i toksyn, takie jak sardynki, śledzie, sardele i inne małe ryby, lepiej unikać tuńczyka, miecznika.
5. JEDZ JAJA
Hyman przekonuje, że nie należy bać się cholesterolu z jaj (mam nadzieję, że moich czytelników już nie trzeba przekonywać 😉 i proponuje włączyć je do diety.
6. UNIKAJ GLUTENU
Dr Hyman wychodzi z założenia, że gluten nie służy większości populacji, dlatego zdecydowanie go wyklucza. Ciebie to nie przekonuje? Błagam więc, wyrzuć chociaż pszenicę z diety! Jak już się na to zdecydujesz, sprawdzaj etykiety, przekonasz się, że unikanie pszenicy wcale nie jest takie proste…
fot.: yahoo.com/beauty/what-is-the-pegan-diet-120042617487.html
7. UNIKAJ NABIAŁU
Podobnie jak gluten, mleko nam po prostu nie służy. Niektórzy, co prawda, mogą je tolerować (niektórzy, bo ok.75% ludności źle trawi mleko i produkty mleczne), jednak Hyman przekonuje, że nabiał przyczynia się do otyłości, chorób serca, raka, szkodzi cierpiącym na choroby autoimmunologiczne i może podnosić ryzyko wystąpienia osteoporozy. Mleko krowie warto zastąpić mlekiem kokosowym, sezamowym, migdałowym, z migdałów można również przygotować twarożek. Warto też spróbować np. serów kozich.
8. OGRANICZ ZIARNA I ROŚLINY STRĄCZKOWE
Ziarna to błonnik, witaminy i minerały, ale mogą powodować problemy trawienne, wzrost cukru we krwi. Dr Hyman nie eliminuje ziaren w pełni, poleca jednak mocno zmniejszyć ich ilość (do pół szklanki do posiłku) i wybierać źródła o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli chodzi o strączki, poleca głównie soczewicę. Czy podana ilość to dużo czy mało? Absolutnie ZAWSZE musisz podchodzić do tego indywidualnie. Ważny jest Twój stan zdrowia, tryb życia, poziom aktywności fizycznej.
9. CUKIER TRAKTUJ OKAZJONALNIE
…i wybieraj dobre źródła. Miód to bardzo wartościowy dodatek.









ŹRÓDŁA:

http://drhyman.com/blog/2015/08/20/dr-hyman-explains-the-pegan-diet/
http://drhyman.com/blog/2014/11/07/pegan-paleo-vegan/

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *